Staré rybářské časy a historie

6.8.2018

Ahoj přátelé rybáři a rybářky, rád bych věnoval pár řádků připomínce historii a rybaření za našich dědů.
Dnešní doba je plná spěchu a myslím si, že se od vody vytratil ten klid a relax. Z každého letáku a reklamy na nás výrobci chrlí informace, které krmení nebo výrobky jsou nejlepší a kdo si je nekoupí, nezapadá mezi Top rybáře.

Staré rybářské časy a historie

Už jsme zapomněli, proč k vodě chodíme - kdysi se rybáři radovali z každé ulovené ryby. Dnes je to už jen takové, že kdo nachytá nejtěžší rybu, ten pomyslně vyhrává.

Rybářská výbava v Československu

Výbava našich dědů byla o proti dnešní dosti jednodušší. Většina rybářské výbavy se vyráběla v Československu. Co bylo nejrozšířenější?

  • Pruty se vyráběly ze štípaného bambusu nebo laminátu.
  • Navijáky byly od menších výrobců jako Adolf Tlustoš, Jaroslav Tvrdík, Jaroslav Rousek, ...
  • Vyráběly se buď smekací (jako například legendární naviják TAP).
  • Nebo jako muškařská kolečka (od firmy Sol).
  • Většinu firem po převratu uzavřeli a poté je nahradila firma Tokoz.
  • Spoustu doplňků si lidé taky vyráběli sami.

Jak se dřív rybařilo?

Lovilo se na položenou, plavanou, ale i na přívlač. Rybářské firmy se snažily držet krok s potřebami rybářů a snažily se rybářům nabídnout vždy něco nového.

Většinu úlovků si rybáři ponechávali. Tenkrát mezi nimi ještě nebyl zaveden systém „chyt a pust´“. Jako nástrahy se používaly většinou žížaly, červi, těsta a jiné běžně dostupné suroviny.

Kouzlo rybaření stále existuje

Někdy by chtělo zamyslet se, proč k vodě vlastně chodíme. Není to jen o velikosti nebo hmotnosti našich úlovků, ale o tom, že se u vody sejdeme s přáteli a užijeme si přírodu a chvíle klidu. Klid a ticho u vody má velkou moc, proto využijme možnosti, které nám příroda nabízí a dopřejme si u rybaření skvělý odpočinek, na jehož konci se jako třešnička na dortu objeví malá či velká ryba.

Za Carp Inferno Radek Pražák

5