Rybaření v Chorvatsku a mé zkušenosti

10.2.2018

Ahoj kapraři,
v loňském roce jsem navštívil několikrát zahraniční vodu v Chorvatsku. Rád bych se s vámi podělil o několik informací, které vám pomohou, pokud plánujete lov kaprů a rybaření v Chorvatsku.

Rybaření v Chorvatsku a mé zkušenosti

Cesta do Chorvatska

Začneme cestou. Silnice v ČR hrůza, ale jakmile se dostaneme do Rakouska, je to paráda. Před cestou přes Rakousko a Slovinsko je zapotřebí zakoupit dálniční známku. V Chorvatsku se dálnice platí při průjezdu mýtných bran.

Vod k lovení kaprů je po Chorvatsku celá řada, stačí si jen vybrat

Většinou se jedná o vyvezené pískovny, ale i řeky jsou zde krásné. Povolení k lovu kaprů v Chorvatsku je možné zakoupit u každé pískovny, stačí k tomu jen občanský průkaz. Ceny povolenek se různí, ale průměrně se pohybují v přepočtu okolo 800 Kč / 1 den.

Co je dobré vědět o lovu ryb

  • Na většině vod je zakázáno zavážení nástrah, takže je povoleno krmit pouze ze břehu.
  • Je zde možno lovit až na 3 pruty.
  • Doba lovu  24 hodin.
  • Jen upozorňuji, že místní porybní si velmi hlídají šetrné zacházení s rybou.

I týden rybolovu bez záběru

Tamní vody se vyhlašují svojí průzračností, která stoupá při každém zvýšeném stavu řeky v blízkosti pískoven. Místní kapří obsádka je na tyto výkyvy velmi citlivá a není výjimkou, že za týden rybolovu se nepodaří ani záběr. Místo k rybolovu  nejde nijak rezervovat, a tak se stává, že někdy musí člověk na místo čekat, než se uvolní. Pískovny jsou až 9 m hluboké a velmi členité, proto je zapotřebí dát čas zmapování dna.

Při rybaření nezapomeňte na boilies

Loví se zde hlavně na boilies, ale ve velké míře se používá vařená kukuřice, kterou vám za menší finanční obnos uvaří správce jezera. Dále se při rybaření používá pšenice, řepka a různé druhy šrotu a jejich mixů.

Velice dobře mi šlapalo boilies z řady NUTRA LINE a OCEAN FOOD. Osvědčilo se mi používat na každou montáž obalovaní pastu, která podle mého zvyšuje atraktivitu nástrahy.

Proč jet s parťákem?

Tím, že se krmí pouze ze břehu, je dobré sebou mít parťáka, protože za týden krmení je možné zkrmit i 100 kg krmení, a to je člověk pěkně bolavej. Na druhou stranu, když ryby plně spolupracují, tak vám to vynahradí a za tu námahu to stojí.

Ať se pruty ohýbají!
Za Carp Inferno baits Radek Pražák          

5