Jak na kapry aneb lov začíná

21.9.2017

Ahoj kapraři, jak už víte, tak máme polovinu září a pomalu se chystá nejlepší období na kapry.

Jak na kapry aneb lov začíná

Teda aspoň pro mě a myslím si, že u mnoha kaprařů to nebude jinak. Kapři si už začínají připravovat zásoby na zimu, a to je pro nás ta šance, kdy si ulovit pořádné monstrum. První nejdůležitější krok je vyrazit k vodě, protože kapra z gauče nechytneme.

A jestli váháte nad tím, jak a s kterou návnadou na kapry vyrazit, rád se s vámi podělím o pár vlastních zkušeností z lovu.

Lov kaprů začíná už pořádnou přípravou

Někdy je velice nepříznivé počasí a tak je nutností se pořádně obléknout, ale co pro kapry neuděláme, že? Co se týče krmení, tak se nemusíme bát krmit více, protože kapři na zimu přijímají opravdu velké množství potravy. Při krmení se vždy soustředím, aby mi krmení lítalo do stejného místa a nekrmil jsem plošně. Rád používám raketu, protože kobrou tak přesně nezakrmím. Čím více kapr bude u mé montáže, tím lépe a při lovu tak budu mít větší šanci na úspěch.

Boilies a kukuřice to jistí

Pruty si samozřejmě označím gumičkou a spodový prut si dám na klip. Krmení používám více atraktivní - nadrtím boilie, ale přidám i celé kuličky, metodmix, spařím řepku, uvařím kukuřici, kterou ryby milují, a to vše pořádně proleju boosterem nebo CSL přípravkem. Můžeme si připravit bez problému i den dopředu, protože se nám vsáknou tekuté přípravky do krmení. 

Jeden příklad za všechny

Sestava na lov kaprů

K montáží velice rád používám PVA, které mám též zatraktivněné. Na podzim rád používám drobek jemnější montáž, samozřejmě pokud mi to podmínky dovolují. Sestava se skládá z háčku vel.6, fluocarbon o průměru 0,28mm, převlek spodní a vrchní se závěskou ponechávám stejný.

S touto sestavou a správnou nástrahou je lov kaprů s dobrým výsledkem předem jistý. I když, jak víme, i v rybařině občas platí výjimky...

Nástrahy, se kterými nešlápnete vedle

Co mám velice dobře odzkoušené za nástrahy, tak jsou to ty neutrálně vyvážené. Seříznuté boilie s pop-up, kukuřice doplněná s gumovým zrnkem a nebo samotné pop-up, kdy mám broček mezi háčkem a nástrahou. Mezi mé oblíbené nástrahy na podzim patří Banán z řady Light Line, Banán-OliheňJahoda a Švestka z řady Nutra Line a můj nejoblíbenější po celou sezónu je Salmon Spice z řady Ocean Food.

Sladké nebo masové boilie?

Někteří hodně spekulují nad druhem boilie, zda masovku nebo sladké. Já si osobně myslím, že to velkou roli nehraje. Nejdůležitější je selektovat rybu. Pokud se nám to podaří a budeme u vody dělat vše jak má být, tak se určitě dostavíme k pěknému výsledku.

Všem přeji krásné podzimní úlovky a spoustu krásných zážitků.

Za Carp Inferno baits Martin Sucharda

5